۶ علامت که نشان می‌دهد موتور ماشین نیاز به تعمیر دارد

تعمیر موتور

سلامت موتور وسیله نقلیه شما برای رساندن ایمن شما به مقصد یک امر حیاتی است. بنابراین، لازم است که روغن موتور مناسبی را به عنوان غذای موتور، به موتور خود بدهید و همچنین وسیله نقلیه خود را برای تعمیر و نگهداری به صورت منظم نزد یک مکانیک تخصصی خودرو ببرید. اگرچه اکثر مردم این موارد را به عنوان حقایق کلی پذیرفته‌اند، اما هنوز هم برخی به نشانه‌ها و علائم خطر در خودرو و پنجره نمایش دهنده عیوب، یعنی صفحه نمایش داشبورد توجه نمی‌کنند.

این نوع سهل انگاری، منجر به از کار افتادن موتور می‌شود و می‌تواند هزینه چند هزار دلاری برای شخص داشته باشد. اجازه ندهید با سهل انگاری‌های این چنینی در وسط راه بمانید، احتمالاً به این دلیل که نتوانسته‌اید این علائم هشدار را در یک موتور آسیب دیده تشخیص دهید. اگر متوجه علائم هشدار زیر شدید، حتماً و در اولین فرصت موتور خود را برای تعمیر، نزد یک تعمیرکار حرفه‌ای ببرید.

علائم هشدار تعمیر موتور خودرو

۱- روشن شدن چراغ چک موتور

بارزترین علامتی که نشان می‌دهد مشکلی در موتور خودروی شما وجود دارد، روشن شدن چراغ چک موتور و چشمک زدن آن است. بله، البته که ممکن است روشن شدن چراغ چک به دلیل خرابی سنسور چراغ چک باشد، اما بهتر است هنگام روشن شدن آن روی داشبورد نزد یک تعمیرکار بروید. به طور کلی چراغ چک موتور به دلایل متعدد زیر روشن می‌شود:

  1. نقص در سنسورهای موتور
  2. نیاز به تعویض واشر
  3. مشکلات مربوط به دریچه کنترل هوا
  4. تعویض سنسور دمای مایع خنک کننده موتور
  5. شمع‌های معیوب و خراب
  6. مبدل کاتالیزوری خراب

اگرچه بازرسی موتور و تعمیرات لوازم جانبی ممکن است در حال حاضر و با توجه به نوع خودروی سواری شما گران به نظر برسد، اما بسیار ارزان‌تر از تعویض کل موتور به دلیل عدم توجه به علائم هشدار خرابی قطعات موتور است.

تعمیر موتور خودرو

۲- شنیده شدن صدای تق تق

صدای تق تق و لرزش موتور هرگز نشانه خوبی نیست. این بدان معنا است که شما احتمالاً به تغییرات کوچک و خرابی‌های قطعات موتور برای مدت زمان طولانی توجه نکرده‌اید. این نشان احتمالی برای فرسودگی یاتاقان‌های موتور است که تعمیر آن گسترده‌تر و هزینه‌بردارتر است. هنگامی که موتور شما شروع به ضربه زدن، تق تق و لرزش می‌کند، احتمالاً به دلیل نداشتن روغن موتور است و اینکه موتور خشک کار می‌کند و این کوبش به دلیل سابیدگی قطعات روی هم به دلیل نداشتن روغن موتور و جریان آن بین قطعات داخلی موتور است. اضافه کردن روغن به موتور می‌تواند مشکل را تا حدودی حل کند، اما این احتمال نیز وجود دارد که در حال حاضر آسیب به قطعات داخلی موتور وارد شده باشد.

۳- از دست دادن قدرت و شتاب خودرو

اگر متوجه شده‌اید به طور ناگهانی، خودروی شما قدرت و شتاب قبلی را از دست داده و یا برق خود را عمل نمی‌کند و یا برخی مشکلات اساسی در جریان هوا و سیستم اگزوز موتور مشاهده می‌کنید؛ لازم است موتور باز شده و قطعات داخلی آن بررسی شود.

۴- تغییر رنگ دود اگزوز

اگر ماشین شما از اگزوز دود سیاه، سفید یا حتی آبی بیرون می‌دهد، این‌ها علامت قرمز بزرگی برای به خطر افتادن موتور خودرو هستند.

  • دود سفید: دود سفید خارج شده از اگزوز نشانه نشتی مایع خنک کننده موتور است، که به راحتی می‌تواند موتور را بیش از حد داغ و منجر به خرابی قطعات آن شود.
  • دود سیاه: دود سیاه به این معنا است که موتور شما بیش از حد بنزین می‌سوزاند که نشان دهنده شمع‌های معیوب و یا انژکتور سوخت آسیب دیده است.
  • دود آبی: دود آبی خارج شده به این معنا است که احتمالاً خودرو نشت روغن دارد. روغن ریزی موتور علامت بسیار خطرناکی در موتور است و نشت روغن باعث آسیب قابل توجهی به موتور می‌شود.

همچنین یک خطر بزرگ برای بروز آتش سوزی و به خطر افتادن جان شما و سرنشینان خودرو وجود دارد.

تعمیر موتور خودرو

۵- مصرف بیش از حد بنزین در مقابل کاهش مسافت پیموده شده آن

اگر متوجه شده‌اید که مخزن بنزین خودرو را بیش از پیش پر می‌کنید، اما خودرو در حال استفاده بیش از حد بنزین است در حالی که شما هنوز مسافت زیادی را طی نکرده‌اید، بهتر است در اولین فرصت به یک تعمیرکار موتور مراجعه کنید.

۶- هرگونه نشت مایع

اگر متوجه چکیدن چیزی از وسیله نقلیه خود شدید؛ این مایع می‌تواند آب موجود در رادیاتور یا روغن موتور نشت یافته باشد. در این حالت بهتر است به یک تکنسین حرفه‌ای و تعمیرکار موتور مراجعه کنید تا از بروز مشکلات بزرگتر جلوگیری شود.

در هر صورت اگر متوجه هر یک از علائم هشدار دهنده بالا شدید، وقت آن است که به نزدیک‌ترین و البته قابل اعتمادترین تعمیرکار موتور خود مراجعه کنید. متخصصان مکانیک با تجربه در مراکز تخصصی تعمیر خودروی ما، در تشخیص مشکلات موتور و ارائه راه حل‌های مقرون به صرفه و موثر به مشتریان تخصص کافی دارند و شما می‌توانید به هر یک از مراکز تخصصی تعمیرات خودروی ما در تهران و شهرستان‌ها مراجعه کرده و از خدمات تخصصی ما در خرید و تعمیرات خودرو استفاده کنید.

منبع: kwikkarautoservices

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *