دلیل خروج دود آبی از اگزوز و رفع آن

دود آبی از اگزوز

آیا تا متوجه‌ی دود آبی از اگزوز خودرو شده‌اید؟ شاید این مشکل برای خودروی شما هم پیش بیاید؛ اما چرا؟

به گزارش پرشین انجین و به نقل از  oards، دود آبی به طور کلی به یک معنا است: در خودروی شما روغن می‌سوزد. به جای اینکه محفظهٔ روغن خود را پر کنید و به راه خود ادامه دهید، باید به پیامدهای موتوری که بیش از حد روغن می‌سوزاند فکر کنید.

آیا خروج دود آبی از اگزوز خودرو بد است؟

دود آبی از اگزوز

به طور کلی دود آبی نشانه بدی است. نه تنها برای محیط زیست، بلکه یک علامت هشدار اولیه است؛ مبنی بر اینکه موتور خودروی شما دچار مشکل شده است.

واشر پوشش سوپاپ خراب است

واشرهای پوشش سوپاپ معمولاً با هزینهٔ کمی تعمیر می‌شود.  این قطعه با گذشت زمان نشت می‌کنند. یک واشر پوشش سوپاپ که در داخل نشتی دارد ممکن است باعث شود روغن از طریق حفره‌های شمع وارد محفظه احتراق شود.

مهر و موم راهنمای دریچه خراب شده است

مهر و موم راهنمای سوپاپ ممکن است در طول زمان فرسوده شود.

هنگامی که این مهرو موم خراب شد؛ راهنمای سوپاپ نشت می‌کنند و باعث می‌شود روغن موتور به پایین سوپاپ‌ها و داخل محفظه احتراق نشت کند. این روغن با بقیه مخلوط سوخت هوا می‌سوزد و دود آبی به وجود می‌آورد.

اگر هنگام کاهش سرعت دود آبی بیشتری را می‌بینید، ممکن است مشکل از همین بخش باشد. به این دلیل که خلاء موتور بیشتر از زمانی که موتور تحت فشار است روغن را به داخل موتور می‌کشاند و می‌سوزاند.

رینگ پیستون فرسوده است

رینگ‌های پیستون فرسوده اولین موردی است که پس از مشاهدهٔ دود آبی به ذهن می‌آید. اگر در دورهای بالای موتور، دود آبی بیشتری می‌بینید، احتمالاً رینگ‌های پیستون خراب شده است.

سه رینگ در هر پیستون وجود دارد: رینگ روغن، رینگ فشاری و رینگ اسکراپر.

اگر نمی‌دانید مشکل از کدام رینگ پیستون است؟ آزمایش تراکم به شما کمک می‌کند.

اگر متوجه شدید تعداد تراکم برای یک سیلندر بسیار کم است، مشکل از آن است و باید تعویض شود.

دریچه PCV خراب است

آبی از اگزوز

یک دریچهٔ PCV معیوب ممکن است باعث شود روغن زیادی وارد منیفولد ورودی شود. این روغن سپس به داخل محفظه احتراق شده و با بقیه مخلوط هوا و سوخت می‌سوزد.

دریچه‌های PCV خراب معمولاً خیلی ارزان و آسان تعویض می‌شوند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید با آن این دریچه را تست کنید تکان دادن آن است. اگر صدای زیادی می‌شنوید، احتمالاً سوپاپ سالم است. یک سوپاپ خراب صدای کمی را به وجود می‌آورد و یا صدایی ندارد.

دود سفید از اگزوز

دود سفید زیادی که از اگزوز خارج می‌شود؛ نشانه ای از سوختن مایع خنک کننده است. ممکن است متوجه‌ی دود سفید زیادی بشوید، به خصوص در هنگام روشن کردن خودرو و یا زمانی که برای بالا بردن دور موتور روی پدال گاز فشار می‌دهید.

در این شرایط مایع خنک‌کننده از طریق واشر سر یا واشر منیفولد معیوب وارد محفظه احتراق می‌شود. همچنین ممکن است متوجه گرم شدن بیش از حد موتور شوید.

اگر فکر می‌کنید مشکل نشتی واشر سر وجود دارد، می‌توانید تست نشتی را انجام دهید.

دود سیاه از اگزوز

دود سیاه از اگزوز نیز رایج است؛ به خصوص در موتورهای دیزلی زمانی که کاملاً درست کار نمی‌کنند ممکن است دود سیاه از اگزوز خارج شود. دود سیاه ناشی از احتراق ناقص است. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که مخلوط سوخت هوا بیش از حد غنی باشد.

همچنین ممکن است مشکلاتی مانند کثیف شدن شیر EGRباعث خروج این دود شده باشد.

علاوه بر این موتورهای بنزینی می‌توانند دود سیاهی تولید کرده و از اگزوز خارج کنند. اما این دود نسبت به موتورهای دیزلی کمی کمتر است. وقتی یک موتور بنزینی با سوخت غنی کار می‌کند، همیشه دود ایجاد نمی‌کند. با این حال، گاهی اوقات بوی سوخت از لوله اگزوز به مشام می‌آید.

 

تعمیر دود آبی از اگزوز، چقدر هزینه دارد؟

هزینه از بین بردن دود آبی از اگزوز؛ با توجه به مشکلی که ماشین دارید برآورد می‌شود.

شیرهای PCV را می‌توان با حدود 10 دلار تعویض کرد و اغلب دسترسی و تعمیر آن‌ها آسان است. تعویض ساده درپوش سوپاپ ممکن است 200 دلار هزینه داشته باشد.

بازسازی موتور ممکن است برای شما هزینه زیادی داشته باشد. حدود 4000 دلار، بسته به موتور و قطعاتی که نیاز به تعویض دارد؛ این هزینه برآورد می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *