8 دلیل که خودرو خوب استارت نمی‌خورد

استارت

همه ما ممکن است در روشن کردن خودرو در صبح مشکل داشته باشیم و خودرو خوب استارت نخورد؛ اما علت آن چیست و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد؟

به گزارش پرشین انجین و به نقل از  mechanicbase، رایج‌ترین دلایلی که یک خودرو در استارت مشکل دارد شامل مشکلات مربوط سوخت، سنسورهای موتور معیوب و مشکلات احتراق مانند خراب بودن شمع‌ها یا کویل‌های احتراق است. موتور استارت معیوب و یا ولتاژ پایین باتری نیز می‌تواند مقصر باشد.

در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است خودروی شما را در استارت زدن دچار مشکل کند:

مشکلات مربوط به سوخت

هوا و سوخت برای کار کرد خودرو مهم و ضروری است و باید سوخت کافی به موتور برسد تا استارت بخورد. اگر سیستم سوخت رسانی مشکلی داشته باشد، می‌تواند مانع رسیدن سوخت به موتور شود.

قسمت‌های زیادی در سیستم سوخت وجود دارد و مکانیک باید مشخص کند که کدام قطعه از کار افتاده و آن را تعویض کند.

ممکن است مشکلات مربوط به گرفتگی فیلتر بنزین، انژکتورهای سوخت، یا خرابی پمپ بنزین باشد.

سنسور موتور خراب است

یک سنسور موتور معیوب می‌تواند باعث شود که ماژول کنترل موتور در لحظه استارت سوخت زیاد یا خیلی کم به موتور تزریق کند. بنابراین برای بررسی اینکه کدام سنسور دچار مشکل شده؛ باید کدهای خطا را همانطور که قبلاً گفتیم بررسی کنید.

اگر خودرو در هنگام استارت زدن در زمانی که موتور گرم یا سرد است به مشکل برمی خورد، این نشان می‌دهد که سنسور دمای مایع خنک کننده موتور با مشکل مواجه شده است.

باتری/اتصال مشکل دار

باتری خودرو ولتاژ مورد نیاز برای کار کردن موتور و استارت آن را تامین می‌کند. از آنجایی که باتری به مرور خراب می‌شود؛ قادر نیست ولتاژ کافی برای کار کردن سریع موتور را تامین کند. هرچه باتری قدیمی‌تر باشد، شرایط بدتر است. زمانی که دما سردتر می‌شود، این حالت بیشتر دیده می‌شود.

اگر باتری خوب است؛ مشکل ممکن است از اتصال باشد. اگر روی کابل‌ها یا پایه‌های باتری خوردگی می‌بینید، باتری نمی‌تواند نیروی مورد نیاز برای استارت خودرو را منتقل کند.

شمع‌ها یا کویل‌های جرقه آلوده و خراب شده است

جدا از بخش شارژ و الکتریک استارت خودرو، سیستم جرقه زنی باید درست کار کند. وقتی شمع‌ها قدیمی می‌شوند، ممکن است مشکلات عملکردی را بروز دهند.

بهتر است در فواصل زمانی توصیه شده شمع‌ها را تعویض کنید. با این حال، اگر شمع‌ها را عوض نکرده اید و موتور به سختی استارت می‌خورد؛ بررسی این بخش خالی از لطف نیست.

کیفیت سوخت پایین است

کیفیت پایین سوخت منجر به گرفتگی انژکتورها، خرابی شمع‌ها و بسیاری از مشکلات دیگر می‌شود و ممکن است خودروی شما استارت نخورد و روشن نشود.

اگر فکر می‌کنید سوخت بی کیفیتی را وارد خودروی خود کردید، می‌توانید آن را تعویض کرده و عملکرد خودرو را بررسی نمایید.

استارت خراب است

همانطور که موتور استارت فرسوده می‌شود، ممکن است خودرو کندتر روشن شود. هنگامی که کلید چرخانده می‌شود، یک آهنربای الکتریکی فعال می‌شود و دنده استارت را درگیر می‌کند. اگر این بخش نتواند سریع بچرخد، ماشین برای استارت زدن دچار مشکل می‌شود.

گرفتگی فیلتر هوا

موتور برای روشن شدن به نسبت مناسبی از هوا و سوخت نیاز دارد. اگر فیلتر هوا مسدود شده، بخشی از سوخت به محفظه احتراق نمی‌رسد و باعث می‌شود خودرو روشن نشود.

در بیشتر خودروها می‌توان به راحتی فیلتر هوا را بررسی کرد.

خراب شدن دینام

اگر دینام از کار بیوفتد، می‌تواند باعث ایجاد مشکل در استارت خودرو شود. دینام باید باتری را وقتی خودرو روشن است شارژ کند.

بسیاری از افراد تا زمانی که باتری را تعویض نکنند؛ متوجه مشکل دینام نمی شوند.

برای بررسی دینام با مولتی متر، ولتاژ باتری را با موتور خودرو خاموش اندازه گیری کنید. با روشن شدن باتری دوباره آن را تست کنید. با روشن بودن موتور این عدد باید افزایش یابد.

 

وقتی هوا سرد است خودرو خوب استارت نمی‌خورد

اگر ماشین فقط در زمان سرد در استارت مشکل دارد، ممکن است به دلیل عملکرد باتری برای تامین آمپراژ میل لنگ باشد.

هنگامی که دما خوب و متعادل است، باتری می‌تواند تمام مقدار آمپر میل لنگ را بدون مشکل تامین کند.

زمانی که دما کاهش می‌یابد، مشکلات آغاز می‌شود. رتبه بندی CCA نشان می‌دهد که یک باتری در سی ثانیه در دمای صفر درجه فارنهایت، چند آمپر به استارت خودرو می‌دهد.

هنگامی که باتری خودرو قدیمی می‌شود، CCA شروع به کاهش می کند. ممکن است در ماه‌های تابستان متوجه این مشکل نشوید زیرا به CCA نیازی نیست. به همین دلیل باید سلامت باتری خودروی خود را قبل از زمستان بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *