5 عادتی که رانندگان ماهر دارند و باید یاد بگیرید

رانندگان ماهر

رانندگی فعالیتی است که به مهارت و تمرکز بالایی نیاز دارد، در این میان رانندگان ماهر و خوب عاداتی دارند که رانندگی آن‌ها را بهتر می‌کند.

به گزارش پرشین انجین و به نقل از  sgcarmart، در اینجا پنج مورد از عادات رانندگی  است که می‌توانیم یاد بگیریم.

آیا خود را راننده‌ی خوبی می‌دانید؟

بسیاری از ما، وقتی این سوال ازمان پرسیده می‌شود، احتمالاً می‌گوییم “بله”. برخی این باور را دارند که راننده خوب سریع و ایمن رانندگی می‌کند، می‌تواند هر خودرویی را در هر جایی پارک کند یا می‌تواند راه خود را در میان ترافیک پیدا کند.

همه ما نظرات متفاوتی در این باره داریم، اما یکی از مواردی است که می‌توانیم روی آن اتفاق نظر داشته باشیم این است که راننده خوب فردی است که روان رانندگی کند و با در نظر گرفتن ایمنی مسافران و سایر افراد جاده خودروی خود را حرکت دهد.

علاوه بر این رانندگان خوب علیرغم ماهر بودن، عاداتی دارند که مکمل مهارت‌های رانندگی آنهاست. در اینجا پنج مورد از این عادات را به شما یاداوری می‌کنیم:

به حداقل رساندن حواس پرتی

رانندگان ماهر

رانندگی یک فعالیت پیچیده است، بنابراین وقتی پشت فرمان هستند، تمرکز صرفاً باید روی کار و رانندگی باشد.

رانندگان خوب با سرنشینان خود صحبت کمی می‌کنند؛ حواسشان به رانندگی است و تنها از طرق بلوتوث با گوشی شان حرف می‌زنند.

تصور کنید با سرعت 60 کیلومتر در ساعت در یک جاده رانندگی کنید. نگاهی به پایین ماشین می‌اندازید تا بطری آب را بردارید، اما در همان لحظه، خودروی دیگری وارد لاین شما شده و ناگهان ترمز می‌کند.

این حواس پرتی لحظه ای می‌تواند منجر به یک تصادف شود. اگر حواس شما پرت نبود، می‌توانستید این اتفاق را پیش بینی کرده و سرعت خود را کم کنید.

حفظ آگاهی از موقعیت

دوربین‌ها کاربردی هستند، اما شما نباید کاملاً به آن‌ها وابسته شوید. رانندگان خوب هر کاری انجام می‌دهند تا تمرکزشان را بیشتر کنند، زیرا متوجه هستند که آگاهی موقعیتی شان وقتی حواسشان پرت است به صفر می‌رسد.

آگاه بودن از موقعیت به این معنی است که چشمانتان را به جاده ببندید. همچنین باید همیشه سه آینه رو به عقب را بررسی نمایید تا متوجه شوید در اطراف شما چه اتفاقی رخ می‌دهد.

این اسکن محیط در شرایط تاریک مهم‌تر و حیاتی‌تر است. در شب، رانندگان زیادی هستند که چراغ‌های جلوی خود را روشن نمی‌کنند و از دور قابل تشخیص نیستند.

رانندگان خوب گوش‌های شنوا برای شنیدن صداهای هشداردهنده، مانند صدای سایش لاستیک، ضربات، آژیرها و بوق‌های ناگهانی دارند.

بررسی کنید که ماشین شما آمادهٔ حرکت است

لازم نیست همه چیز را متوجه شوید، اما حداقل، دفترچه راهنمای خودروی خود را مطالعه کنید و فواصل زمانی سرویس‌های توصیه شده را انجام دهید. هر ماشین هزاران قطعه پیچیده دارد. همه چیز باید با هم کار کنند تا خودرو به خوبی کار کند.

لازم نیست مکانیک باشید. با این حال، یک راننده خوب باید به صورت چشمی لاستیک‌ها را بررسی کرده و قبل از حرکت مطمئن شود که بنزین کافی برای سفر دارد.

یک لاستیک با سایش ممکن است خطرات زیادی در رانندگی به همراه داشته باشد. علاوه بر این  بنزین کم به معنای این است که باید خیلی زود به پمپ بنزین بروید.

رانندگان خوب وسیله نقلیه خود را سالم و در شرایط استاندارد قرار می‌دهند تا بتوانند به آن اعتماد کنند، اما بهتر است بدانید  که قابلیت اطمینان یک خودرو به راننده آن بستگی دارد.

شناخت محدودیت‌ها

دانستن میزان عملکرد خودروی شما به شما کمک خواهد کرد تا سبقت‌گیری‌های خود را با برنامه‌ریزی انجام دهید.

هنگام رانندگی با ماشینی با عملکرد بالا که در مقایسه با خودروهای معمولی شتاب بیشتری می‌گیرد،  پیچ‌ها را سریع‌تر می‌پیچد و سریع‌تر می‌ایستد، شما محدودیت کمتری دارید.

رانندگان خوب می‌دانند که خودشان و خودرویشان چه کاری می‌توانند و چه کاری را نمی‌توانند انجام دهند.

این راننده‌ها باید با اطمینان در حد توانایی‌های خود رانندگی کنند.

آنها به دنبال آزمایش این محدودیت‌ها یا سایر رانندگان در جاده‌های عمومی نیستند.

مراقبت از سایر افراد در جاده

رانندگی در حین بیماری خطرناک است و اگر ناگهان بیمار شدید بهتر است رانندگی  نکنید.

راننده خوب متوجه می‌شود که بخشی مهمی از رانندگی، افراد دیگر در جاده هستند و هر بار که پشت فرمان می‌نشینند این نکته را به یاد می‌آورند.

او می‌داند که هر نقصی در رانندگی نه تنها بر خود، بلکه بر مسافرانش نیز تأثیر می‌گذارد.

بنابراین، دفعه بعد که حس خستگی یا خواب آلودگی داشته باشید، قبل از شروع دوباره رانندگی، چرت بزنید.

اولویت دادن به ایمنی خود و دیگران عادتی است که همه رانندگان خوب دارند و بهتر است شما نیز آن را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *